HANDBAL. Gloria pierde cu Baia Mare, după o evoluție modestă.

Gloria și-a consumat tot elanul în primele două meciuri ale turneului de la Sfântu Gheorghe și n-a mai avut vlagă în celelalte două jocuri. După ce au pierdut caraghios cu Slatina, bistrițencele nu s-au mobilizat suficient cu Minaur Baia Mare și au pierdut pe mâna lor 23-27, scrie sportulbistrițean.ro. Au greșit copilărește în situații de […]

Gloria și-a consumat tot elanul în primele două meciuri ale turneului de la Sfântu Gheorghe și n-a mai avut vlagă în celelalte două jocuri.

După ce au pierdut caraghios cu Slatina, bistrițencele nu s-au mobilizat suficient cu Minaur Baia Mare și au pierdut pe mâna lor 23-27, scrie sportulbistrițean.ro.

Au greșit copilărește în situații de curtea școlii, au ratat nepermis și din nou s-a văzut că n-au avut un lider care să le ridice în momentele grele.

În prima repriză am avut momente bune dar și momente mai puțin bune. Am mers umăr la umăr cu adversarele noastre până în minutul 12, când Costa și Almudena au greșit două mingi simple și s-a făcut 5-7.

Apoi Ilyna și Măzăreanu ne-au ținut în joc și s-a făcut 8-9, iar Costa și Dincă au dus scorul la 10-9. Au fost cele mai bune minute din prima parte, cu un handbal total, însă doar vreme de 5 minute. Apoi, Rațiu a făcut un fault la Laszlo și am jucat finalul foarte prosc, ba și în inferioritate numerică. Prima parte s-a terminat 11-14, dar aveam speranțe pentru partea secundă.

Dar în partea a două, băimărencele s-au dus repede la 5 goluri. Cu chiu cu vai, ne-am apropiat la 2-3, dar am greșit copilărește în faze simple,inclusiv de la 7 metri.

Diferența a fost de 4 goluri (19-23) cu 10 minute înainte de final am avut șansa noastră. Rațiu a dat semnalul revenirii cu două goluri frumoase , Vasileuskaya ne-a apropiat la un punct și le-a băgat în time out la 22-23. Am avut noroc și ne-a ajutat o bară dar n-am reușit să egalăm în faza următoare iar apoi Almudena comis 7 metri și eliminare.

Cu 5 minute înainte de final, Ilyna a ratat două mingi de unu la unu, demoralizatoare total N-am mai avut forță pe ultimele atacuri și s-a încheiat 23-27. Păcat, un meci de câștigat, cu adversar care n-a convins.

Astfel, încheiem cu 6 puncte cele 4 etape de la Sfântu Gheorghe, prea puține la cum am început. Urmează o etapă la București, în 11 noiembrie, când întâlnim echipa din Vâlcea.

Au marcat: Rațiu 6, Almudena 4, Costa și Ilyna – 3, Dincă, Szabo și Vasileuskaya – câte 2, Zegrean – 1