Gloria - Unirea Ungheni 2-2: Egalul care prelungeşte suspansul promovării

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a disputat sâmbătă prima manşă a finalei pentru promovarea în Liga a II-a. Ca în vremurile bune, cu 7000 de spectatori în tribune, Gloria a remizat, în urma unei partide pe care merita să o câştige.

Băieţii lui Adrian Falub au început ca din tun meciul, cu presiune pe adversari. Împinşi de public, bistriţenii arată un joc foarte ofensiv, cu două ocazii în primele 20 de minute. Reuşesc să desfacă apărarea formaţiei lui Florentin Petre în minutul 22, când James Amasihohu trimite în plasă din 6 metri, după o centrare venită de pe partea stângă (1-0). Cu avantaj pe tabelă, Gloria caută să se desprindă şi ratează două mari ocazii în prima repriză. Mai întâi James plasează mingea, pe lângă bară, după ce se distrează cu apărarea adversă (30) iar apoi Mihalcea trage puţin peste, dintr-o poziţie ideală (42). Doar 1-0 la pauză, după o primă repriză în care formaţia din Ungheni parcă n-a existat pe teren, în timp ce Gloria s-a jucat cu ocaziile.

Ocazii care aveau să să răzbune după pauză, când Astafei egalează, la prima mare şansă de gol, dintr-o apărare visătoare a Gloriei. 1-1 în minutul 60, contrar cursului jocului. Gloria continuă evoluţia bună, presează şi revine în avantaj, prin golul lui Carl Davordzie, care fructifică o pasă primită în adâncime şi-l învinge pe portarul advers (2-1). Acelaşi Carl, ratase o ocazie imensă, la faza anterioară. Cursul jocului se schimbă pe final, după ce Emanuel Dat vede două galbene în doar 10 minute şi este eliminat (80).

În 10 oameni, Gloria încearcă să păstreze avantajul minim, dar astăzi, norocul a fost al adversarilor. Acelaşi Victoraş Astafei egalează în prelungiri, cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o serie de greşeli pe flancul drept al apărării Gloriei. Se termină 2-2, un egal nemeritat pentru oaspeţi, după un meci pe care Gloria îl putea câştiga clar, dacă gestiona mai bine unele momente, iar calificarea se joacă miercuri, 5 iunie, la Ungheni.

În tribuna oficială, alături de preşedintele Consiliului Judeţean - Emil Radu Moldovan, s-a aflat şi antrenorul Universităţii Cluj, Ioan Ovidiu Sabău.

GLORIA BISTRIŢA NĂSĂUD (l1S9) – UNIREA UNGHENI (l2S9) 2-2

Stadion: ”Jean Pădureanu” (Bistriţa – Bistriţa Năsăud).

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş). Asistenți: Gheorghiță Bălan și Lucian Tănase (ambii din Piteşti). Rezervă: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Ionel Popa (Paşcani). Delegat joc: Raluca Elena Şerban (Bucureşti).

Gloria Bistrița Năsăud: Mociu – Uțiu, R. Bălan (cpt.), L. Popa, Gallo – Dat, P. Chiorean, Vl. Mihalcea – Vas. Mihai, Amasihohu, Davordzie. Au mai intrat: Sucitu, Banyoi, Zaharia

Rezerve: Bg. Moga – Trifan, Fl. Bălan, Seb. Itu, Râpan, Sucitu, Em. Zaharia, Hasnăș, Banyoi

Antrenor: Adrian Falub

Unirea Ungheni: P. Ganea – P. Coza, A. Sam. Popa, Mih. Savin, D. Tudoran, I. Bârstan, Ov. Horșia, Amacio Fortes, Ist. Fulop, Raj. Balint, Astafei (cpt.)

Rezerve: M. Lupu – Ov. Horșia, Vasiu, Bodor, Rz. Bârstan, T. Becze, Suslak, Ndiesse, R. Trif

Antrenor: Florentin Petre