FOTBAL. Gloria Bistrița învinge Ocna Mureș cu 2-1 și se instalează confortabil pe primul loc al seriei

Meci bun pentru Gloria Bistrița jucat în această după-amiază pe stadionul ”Jean Pădureanu”, echipa antrenată de Falub reușind o victorie frumoasă și clară în fața fotbaliștilor de la Ocna Mureș. Deși, meciul s-a jucat pe o ploaie măruntă și rece, câteva sute de bistrițeni au venit să-și vadă echipa și nu au avut nimic a […]

Meci bun pentru Gloria Bistrița jucat în această după-amiază pe stadionul ”Jean Pădureanu”, echipa antrenată de Falub reușind o victorie frumoasă și clară în fața fotbaliștilor de la Ocna Mureș. Deși, meciul s-a jucat pe o ploaie măruntă și rece, câteva sute de bistrițeni au venit să-și vadă echipa și nu au avut nimic a regreta. A fost o primă repriză ce a aparținut în întregime gazdelor, Gloria deschizînd, de altfel, scorul chiar în minutul 3 prin Darius Buia. 36 de minute mai târziu, în minutul 39, același Darius Buia înscrie din nou cu stângul din lovitură liberă. Se intră la vestiare cu avantajul pentru gazde, înscris pe tabela de scor, 2-0.

Reveniți pe gazonul tot mai agresat de ploaia tot mai rece și care a alungat acasă o mare parte din spectatori, cele două echipe se mișcă tot mai greu prin ”orezărie”, dar gazdele domină mitanul secund. Însă, cum ocaziile ratate se răzbună, în minutul 59, Alexandru Giurgiu reduce din avantajul gazdelor și înscrie pentru 2 la 1.  Ploaia devine tot mai agasantă și liniile de atac scad turația motoarelor, iar la final scorul rămâne cel de 2-1, ceea ce îi aduce Gloriei 3 puncte și o instalează confortabil pe primul loc al clasamentului seriei a 9-a, play-out, cu 28 de puncte.

SERIA 9, etapa 2, play-out: rezultate

vineri, 8 aprilie 2022, ora 17:00
Avântul Reghin – Sănătatea Cluj 2-1
Harko Karoly (38), Cătălin Bugnar (66) / Bogdan Zărnescu (34)

sâmbătă, 9 aprilie 2022, ora 17:00
Unirea Alba Iulia – Sticla Arieşul Turda  3-2
Darius Indrei (7), Răzvan Fetița (50 – penalty), Dennis Iepure (79) / Florin Dan (34), Claudiu Vereș (47)
Gloria Bistriţa Năsăud – CS Ocna Mureş 2-1
Darius Buia (3, 39) / Alexandru Giurgiu (59)