Proiect spectaculos. Grădină uriașă la Beclean, cu cascade, lac artificial și plante exotice
Becleanul va avea Grădina Urbană Transilvania. Este vorba despre un proiect cu fonduri europene gândit în concordanță cu regiunea de Nord-Vest a României, care va completa oferta turistică din Transilvania. Grădin Urbană Transilvania este desfășurată pe o suprafață de aproximativ 10 hectare și cuprinde: – O seră cu plante exotice, originare din zonele tropicale, subtropicale şi […]
Becleanul va avea Grădina Urbană Transilvania. Este vorba despre un proiect cu fonduri europene gândit în concordanță cu regiunea de Nord-Vest a României, care va completa oferta turistică din Transilvania. Grădin Urbană Transilvania este desfășurată pe o suprafață de aproximativ 10 hectare și cuprinde:
– O seră cu plante exotice, originare din zonele tropicale, subtropicale şi ecuatoriale ale globului terestru;
– Un parc în jurul serei cu plante anuale sau perene, rezistente la condițiile iernilor noastre;
– Alei pietonale terestre sau suspendate care să permită accesul vizitatorilor în toată Grădina Urbană Transilvania cu acces direct către Băile Figa;
– Cascade cu jocuri de apă și lac artificial (se va lua în calcul transformarea lacului în patinoar pe timp de iarnă);
– Zonă cu vegetație înaltă, prin care se va integra pârâul existent;
– Zonă de interes cu locuri de joacă și de relaxare;
– Zonă de interes cu un parc tematic pentru robotică;
– Pavilion pentru prezentări pe teme educaționale;
– Zonă de legătură cu servicii publice;
– Amenajare acces auto și velo și pietonale propuse.
în 21.06.2021 ora 23:56:05 Bistritean a scris:
Lasă un răspuns
Suuuuper! Prin “Zonă de legătură cu servicii publice; Amenajare acces auto și velo și pietonale propuse.” se intelege sosea de centura? Ca parca asta parea sa lipseasca din Beclean…
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII