Proiect spectaculos. Grădină uriașă la Beclean, cu cascade, lac artificial și plante exotice

Becleanul va avea Grădina Urbană Transilvania. Este vorba despre un proiect cu fonduri europene gândit în concordanță cu regiunea de Nord-Vest a României, care va completa oferta turistică din Transilvania. Grădin Urbană Transilvania este desfășurată pe o suprafață de aproximativ 10 hectare și cuprinde: – O seră cu plante exotice, originare din zonele tropicale, subtropicale şi […]

Becleanul va avea Grădina Urbană Transilvania. Este vorba despre un proiect cu fonduri europene gândit în concordanță cu regiunea de Nord-Vest a României, care va completa oferta turistică din Transilvania. Grădin Urbană Transilvania este desfășurată pe o suprafață de aproximativ 10 hectare și cuprinde:

– O seră cu plante exotice, originare din zonele tropicale, subtropicale şi ecuatoriale ale globului terestru;
– Un parc în jurul serei cu plante anuale sau perene, rezistente la condițiile iernilor noastre;
– Alei pietonale terestre sau suspendate care să permită accesul vizitatorilor în toată Grădina Urbană Transilvania cu acces direct către Băile Figa;
– Cascade cu jocuri de apă și lac artificial (se va lua în calcul transformarea lacului în patinoar pe timp de iarnă);
– Zonă cu vegetație înaltă, prin care se va integra pârâul existent;
– Zonă de interes cu locuri de joacă și de relaxare;
– Zonă de interes cu un parc tematic pentru robotică;
– Pavilion pentru prezentări pe teme educaționale;
– Zonă de legătură cu servicii publice;
– Amenajare acces auto și velo și pietonale propuse.

COMENTARII

Bi

în 21.06.2021 ora 23:56:05 Bistritean a scris:

Lasă un răspuns

Suuuuper! Prin “Zonă de legătură cu servicii publice; Amenajare acces auto și velo și pietonale propuse.” se intelege sosea de centura? Ca parca asta parea sa lipseasca din Beclean…


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing