Primul muzeu de Land Art din Europa. Mihaela Ivan: ,,Totul este o piesă de artă. Totul respiră a măiestrie” (FOTO)
Primul muzeu de Land Art din Europa se află chiar în România, în Poarta Transilvaniei – Bistrița-Năsăud. Maxim Dumitraș a creat o galerie de artă în Dosu`Gârciului, la 6 kilometri de Sângeorz-Băi. Acesta a creat pe un teren de 15 hectare, moștenit de la tatăl său, un ,,sat al artiștilor” unde, pe lângă căsuțele tradiționale, […]
Primul muzeu de Land Art din Europa se află chiar în România, în Poarta Transilvaniei – Bistrița-Năsăud.

Maxim Dumitraș a creat o galerie de artă în Dosu`Gârciului, la 6 kilometri de Sângeorz-Băi. Acesta a creat pe un teren de 15 hectare, moștenit de la tatăl său, un ,,sat al artiștilor” unde, pe lângă căsuțele tradiționale, cu bârne și cu lut – case de creație, se află și zeci de opere ale artiștilor care se retrag.
,,Într-un peisaj sălbatic, în Dosu`Gârciului, o zonă de poveste situată la 6 kilometri de Sângeorz-Băi, artistul Maxim Dumitraș a creat o adevărată colonie de artă – un sat al artiștilor unde ei sunt liberi să viseze și să creeze.
În satul tradițional, cu căsuțe din basme, construite manual cu grijă la detalii, artiștii sunt așteptați într-un loc al artelor, departe, la poalele munților Rodnei. Aici sunt liberi să creeze și să admire alte zeci de opere existente deja.𝙏𝙤𝙩𝙪𝙡 𝙚𝙨𝙩𝙚 𝙤 𝙥𝙞𝙚𝙨𝙖̆ 𝙙𝙚 artă.𝙏𝙤𝙩𝙪𝙡 𝙧𝙚𝙨𝙥𝙞𝙧𝙖̆ 𝙖 măiestrie.𝙏𝙤𝙩𝙪𝙡 𝙖𝙧𝙚 𝙖𝙡𝙩 ritm.“, a scris Mihaela Ivan.

,,… și nu am spus nimic.
Este #MusaiDeVizitat, iar Maxim Dumitraș să vă fie călăuză.
…iar dacă-i vorba de artă, aici în Satul artiștilor, Diana Boariu a făcut și ea arta fotografică.
Mulțumim, Maxim Dumitraș pentru călătoria-n țara ta.
Cuvintele nu au culoare, să pot transmite mozaicul de frumos de acolo.”, a scris Maxim Dumitraș

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII