Primăria Bistrița va oferi consiliere și suport pentru familiile care revin din străinătate
Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a vorbit, la discursul din cadrul evenimentelor dedicate Zilei Naționale, despre fenomenul migrației românilor în străinătate. Ioan Turc a spus că a convins recent o familie de bistrițeni întoarsă din străinătate să rămână aici și că municipalitatea va lua măsuri pentru a-i ajuta pe bistrițenii care revin acasă. Astfel, începând de […]
Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a vorbit, la discursul din cadrul evenimentelor dedicate Zilei Naționale, despre fenomenul migrației românilor în străinătate. Ioan Turc a spus că a convins recent o familie de bistrițeni întoarsă din străinătate să rămână aici și că municipalitatea va lua măsuri pentru a-i ajuta pe bistrițenii care revin acasă. Astfel, începând de anul viitor, în cadrul Primăriei Bistrița va funcționa un serviciu de consiliere și suport pentru familiile de români care revin la Bistrița.
”Multe dintre aceste familii au copii iar mulți dintre acești copii sunt născuți în străinătate. Pentru ei, de fapt România este o țară străină. Copiii aceștia trebuie sprijiniți, consiliați și ajutați pentru a se integra în sistemul de educație românesc și pentru a se integra în comunitatea bistrițeană”. La anul, Bistrița se va înfrăți cu un oraș din Republica Moldova. Să nu uităm de Republica Moldova. România nu va fi întreagă fără Moldova. Anul viitor ne vom înfrăți cu un oraș din Republica Moldova”, a transmis Ioan Turc.
în 01.12.2021 ora 17:46:44 Harap alb a scris:
Lasă un răspuns
Fara supărare, copiii celor care au stat în tara pe minimul de economie si copiii cu o alocație de 200 ce au primit în plus??? Acum sa fie cheltuiți banii trasi de la cei rămași pt cei care au plecat sa isi faca un viitor mai bun?
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII