Primăria Bistrița va oferi consiliere și suport pentru familiile care revin din străinătate
Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a vorbit, la discursul din cadrul evenimentelor dedicate Zilei Naționale, despre fenomenul migrației românilor în străinătate. Ioan Turc a spus că a convins recent o familie de bistrițeni întoarsă din străinătate să rămână aici și că municipalitatea va lua măsuri pentru a-i ajuta pe bistrițenii care revin acasă. Astfel, începând de […]
Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, a vorbit, la discursul din cadrul evenimentelor dedicate Zilei Naționale, despre fenomenul migrației românilor în străinătate. Ioan Turc a spus că a convins recent o familie de bistrițeni întoarsă din străinătate să rămână aici și că municipalitatea va lua măsuri pentru a-i ajuta pe bistrițenii care revin acasă. Astfel, începând de anul viitor, în cadrul Primăriei Bistrița va funcționa un serviciu de consiliere și suport pentru familiile de români care revin la Bistrița.
”Multe dintre aceste familii au copii iar mulți dintre acești copii sunt născuți în străinătate. Pentru ei, de fapt România este o țară străină. Copiii aceștia trebuie sprijiniți, consiliați și ajutați pentru a se integra în sistemul de educație românesc și pentru a se integra în comunitatea bistrițeană”. La anul, Bistrița se va înfrăți cu un oraș din Republica Moldova. Să nu uităm de Republica Moldova. România nu va fi întreagă fără Moldova. Anul viitor ne vom înfrăți cu un oraș din Republica Moldova”, a transmis Ioan Turc.
în 01.12.2021 ora 17:46:44 Harap alb a scris:
Lasă un răspuns
Fara supărare, copiii celor care au stat în tara pe minimul de economie si copiii cu o alocație de 200 ce au primit în plus??? Acum sa fie cheltuiți banii trasi de la cei rămași pt cei care au plecat sa isi faca un viitor mai bun?
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII