Primăria Bistrița a preluat vechiul cinema “23 August” (FOTO)

“Împreună cu conducerea RADEF RomâniaFilm, astăzi am parafat preluarea de către municipalitate a sălii de spectacol „Bulevard”, vechiul cinematograf („Omnia” / “23 August”)”, a anunțat Ioan Turc. Clădirea de pe Bulevardul Republicii, nr. 39, aflată de decenii într-o stare avansată de degradare, va fi supusă unei expertize, pentru a putea fi reabilitată sau reconstruită din […]

“Împreună cu conducerea RADEF RomâniaFilm, astăzi am parafat preluarea de către municipalitate a sălii de spectacol „Bulevard”, vechiul cinematograf („Omnia” / “23 August”)”, a anunțat Ioan Turc.
Clădirea de pe Bulevardul Republicii, nr. 39, aflată de decenii într-o stare avansată de degradare, va fi supusă unei expertize, pentru a putea fi reabilitată sau reconstruită din temelii, primind apoi ca destinație găzduirea unor activități culturale, cum ar fi reprezentații teatrale, proiecții cinematografice, concerte sau teatru de păpuși.
“Vom anunța fiecare pas important al acestui demers administrativ, menit să salveze un edificiu ce încă păstrează un stil arhitectonic aparte pentru Bistrița de la începutul secolului trecut” a mai transmis Ioan Turc.
 

Etichetele acestui articol sunt Ioan Turc

COMENTARII

B-

în 14.01.2022 ora 14:06:59 Balan Marius -Horea- a scris:

Lasă un răspuns

Ca si fost diriginte de santier pe proprietati private (. ca am experienta inclusiv la case de 110 ani pe planseu de rezistenta) va spun clar ca peretele fatadei nu trebuie demolat .Am facut ceva case si le-am modernizat la viata mea si stiu ce vorbesc.
Daca primarul cumpara casa Ioan Zidarul de pe Pietonal si se invarte si se suceste sa mai cumpere si fosta Biblioteca Jud. de pe Garii va ramane un erou pt. noi adevaratii bistriteni care stim sa iubim ce este de valoare in orasul acesta.
Si cele trei cladiri ale fostului Spital de pe Independentei pot fi rascumparate cu mult tact de la Miss Grup sa revina in folosul comunitatii.
Hai domnule Primar ca se poate! CURAJ !


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing