Petrecere întreruptă de polițiști în Prundu Bârgăului. Zeci de persoane dintr-o discotecă, amendate

Zeci de persoane care se aflau într-un local-tip discotecă, din Prundu Bârgăului au fost sancționate contravențional. Aseară, după ora 23.00, poliţiştii Secţiei 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului, împreună cu cei de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale au verificat mai multe localuri aflate pe raza de competență, printre care și o discotecă din localitatea Prundu Bârgăului. […]

Zeci de persoane care se aflau într-un local-tip discotecă, din Prundu Bârgăului au fost sancționate contravențional. Aseară, după ora 23.00, poliţiştii Secţiei 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului, împreună cu cei de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale au verificat mai multe localuri aflate pe raza de competență, printre care și o discotecă din localitatea Prundu Bârgăului.

Polițistii au identificat administratorul localului, o femeie de 36 de ani, din Prundu Bârgăului care, în cadrul acțiunilor de informare desfășurate anterior a fost notificată să respecte măsurile impuse. Aseară, femeia a fost sanctionată cu amendă în valoare de 2.000 de lei conform Legii 55/2020.

În incinta localului au fost depistatate peste 30 de persoane, fiind aplicate 35 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 6370 de lei. Din totalul acestora, 31 de sancțiuni, în valoare de 5500 de lei au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor
pentru prevenirea si combaterea efectelor pandemiei de Covid 19, celelalte fiind pentru abateri de altă natură.

 

Recomandăm tuturor cetățenilor să respecte prevederile legale dispuse pentru prevenirea și limitarea pandemiei de Covid 19.Polițiștii bistrițeni reamintesc faptul că este interzisă circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, în intervalul orar 23:00—05:00. Prin excepție, este permisă circulația persoanelor în intervalul mai sus precizat pentru următoarele motive:

·       deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;

·       deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță, precum și pentru achiziționarea de medicamente;

·       deplasări în afara localității a persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicției, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane și care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;

·       deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;

Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional sunteți obligați să prezentați, legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator ori o declarație pe propria răspundere.

 Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal sunteți obligați să prezentați, la cererea forțelor de ordine, o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil;

Facem precizarea că evenimentele de tipul nunți, botezuri, mese festive sunt intezise.
Polițiștii se află permanent la datorie și vor interveni cu fermitate în toate situațiile în care legea este încălcată.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Sergiu

23.06.2026

Ipocrit și impostor acest Ivan, mare bandit, el „se declară optimist”, el „crede foarte tare” ... Cine dă două cepe degerate pe ce crezi matale, melteanule?

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Învan Bogdan

22.06.2026

Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...

Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea

Diana - Romsilva

22.06.2026

E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...

Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea

ecologistul

22.06.2026

No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !

Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing