Evenimentul “Răpirea din Serai în viziunea lui Eugen Raportoru. Comunităţi şi microistorii” (FOTO)
Evenimentul “Răpirea din Serai în viziunea lui Eugen Raportoru. Comunităţi şi microistorii” a avut loc ieri, 8 septembrie. În cadrul acestui eveniment au fost prezentate imagini ale perioadei comuniste şi istorii individuale şi familiale. Expoziția a fost oferită de artistul Eugen Raportoru. Comunitatea romă de la Năsăud S-a prezentat povestea unor generaţii din comunitatea romă […]
Evenimentul “Răpirea din Serai în viziunea lui Eugen Raportoru. Comunităţi şi microistorii” a avut loc ieri, 8 septembrie. În cadrul acestui eveniment au fost prezentate imagini ale perioadei comuniste şi istorii individuale şi familiale. Expoziția a fost oferită de artistul Eugen Raportoru.

Comunitatea romă de la Năsăud
S-a prezentat povestea unor generaţii din comunitatea romă de la Năsăud (fam. dnei Rezmuveş Estera, fam. dnei Urs Ana, fam. dlui Canaloş Alexandru – coord. Maria Frişan, inspector superior, Primăria Oraşului Năsăud). Pe lângă aceste prezentări s-a susținut și un spectacol cultural-artistic în care au fost îmbinate pictura, literatura, teatrul şi muzica. Au fost prezen’i:
- Prof. Elisabeta Scurtu cu “Poveste de dragoste din comunism”
- Prof. Ana-Maria Dragonici (moment artistic: Urs Adela si Budurlean Daria) şi prof. Alina Tomi (Trupa A.R.T Simina Miholca, Sonia Fetti, Miruna Vlaic-Timoce, Denisa Pop) cu “TIMP, încotro pleci?”
- Solişti: Canaloş Alexandru, Varga Adriana, Lakatos Iosif
- Solistul Dani Năsăudean- recital
,,Eveniment organizat in memoriam Emil Neia Lăcătuş, cel care a fost partener de încredere al Complexului Muzeal Bistriţa-Năsăud, în proiecte de suflet puse în slujba comunităţii rome.Expoziția “Răpirea din Serai în viziunea lui Eugen Raportoru. Comunități și microistorii” rămâne pe simezele secției de Artă Contemporană a Muzeului Bistrița până în data de 8 octombrie 2021.Vă așteptăm cu drag!“, a transmis Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Cordelia
12.08.2026Ionica Aici și nu numai aici https://www.bistriteanul.ro/ancuta-circu-si-mama-sa-condamnate-la-doi-ani-si-jumatate-de-inchisoare-cu-executare-pentru-proxenetism/
ionica
11.08.2026nu a fost condamnata definitiv, unde ati citit așa ceva?
Cordelia
11.08.2026Coarda asta nu a fost condamnată definitiv pentru proxenetism ? A ieșit deja de la gherlă de face iar reclama la otrăvurile astea pentru analfabeți?
Ponta Ilie
08.08.2026Cine e acest Ivan, l-am vazut lângă Veștea la AUR, era baiatu de mingi a lu Ciolacu, acum ce e totuși acest Ponta 2 ? că minciuni zice cum respiră
la articolul Bogdan Ivan: “ Mintia începe să producă energie! Un proiect strategic pe care l-am urmărit pas cu pas”
COMENTARII