Diana Morar și Bogdan Ivan, proiect comun pentru 5 primării din Bistrița-Năsăud. 9,3 milioane de lei pentru cadastru

9.2 milioane de lei pentru Municipiul Bistrița și comunele Ilva Mică, Măgura Ilvei, Ilva Mare și Lunca Ilvei (decont lucrări de cadastru acoperite din bugetul local) “Deblocarea programului de cadastru general pentru localitățile din zona de munte, prin triplarea sumei decontate (beneficiari: circa jumătate din județul Bistrița-Năsăud și comunele din zona de munte a […]

9.2 milioane de lei pentru Municipiul Bistrița și comunele Ilva Mică, Măgura Ilvei, Ilva Mare și Lunca Ilvei (decont lucrări de cadastru acoperite din bugetul local)
 
Deblocarea programului de cadastru general pentru localitățile din zona de munte, prin triplarea sumei decontate (beneficiari: circa jumătate din județul Bistrița-Năsăud și comunele din zona de munte a României). Aceste lucruri au fost posibile în urma adoptării a două amendamente la Legea 7/1996, la care am lucrat împreună cu colega mea deputat, Diana Morar. Da, suntem din partide diferite. Dar atunci când trebuie să facem lucruri bune pentru oamenii din #BistrițaNăsăud, care ne-au trimis aici, ne punem la aceeași masă și facem treabă! Asta înseamnă normalitate!”, a anunțat deputatul PSD, Bogdan Ivan.
 
“Amendament special pentru cele cinci UAT-uri ale județului Bistrita-Năsăud care și-au realizat din fonduri proprii cadastrarea, iar acum recuperează suma de 9,3 milioane lei la bugetele lor locale:
 
Pot face obiectul decontării și sectoarele cadastrale recepționate de către oficiile teritoriale anterior intrării în vigoare a Legii nr. 150/2015 pentru modificarea și completarea Legii cadastrului și a publicității imobiliare, în cadrul contractelor de înregistrare sistematică încheiate de unitățile administrativ-teritoriale în baza protocoalelor de colaborare încheiate cu Agenția Națională.

 
Depășirea blocajului în realizarea lucrărilor de cadastrare ale UAT-urilor generat de lipsa de atractivitate a ofertei de preț pentru acest tip de servicii care sunt mult mai dificil de realizat în zonele de relief montan, prin creșterea coeficientului, precum și majorarea prețului per coeficient:
 
Agenţia Naţională finanţează lucrările de înregistrare sistematică iniţiate de unităţile administrativ-teritoriale într-un cuantum de maximum 84 lei + TVA/carte funciară, carese majorează pentru terenurile situate în extravilan cu coeficienţii aferenţi categoriilor de dificultate ale terenurilor în funcţie de relief prevăzuţi în anexele la Normele de timp pentru operaţiile necesare realizării lucrărilor de specialitate în cadrul Centrului Naţional de Cartografie, aprobate prin ordin al directorului general al Agenţiei Naţionale. Cuantumul de maximum 84 lei + TVA/carte funciară se majorează pentru terenurile situate în intravilanul comunelor cu un coeficient de 2,6, pentru terenurile situate în intravilanul orașelor, municipiilor și reședințelor de județ se majorează cu un coeficient de 3,1, iar pentru terenurile situate în intravilanul localităților din județul Ilfov și București se majorează cu un coeficient de 3,5. Pentru imobilele situate în zonele de aplicare a Decretului-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispoziţiilor privitoare la cărţile funciare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 95 din 27 aprilie 1938, sumele rezultate ca urmare a majorării cuantumului maximum 84 lei + TVA/carte funciară cu coeficienții aferenţi categoriilor de dificultate ale terenurilor în funcţie de relief în cazul imobilelor situate în extravilan sau cu coeficienții aferenți în cazul imobilelor situate în intravilan se majorează cu un coeficient de 1,4.
 
“Ultimele două amendamente au fost depuse alături de colegul meu deputat de Bistrița-Năsăud, Bogdan Ivan Gruia. În urma aprobării acestor amendamente, cinci unități administrativ-teritoriale din județul Bistrița-Năsăud (municipiul Bistrița și comunele Lunca Ilvei, Ilva Mică, Ilva Mare și Măgura Ilvei) își vor recupera sumele investite de la bugetele locale pentru lucrările de cadastru și carte funciară, în total peste 9,3 milioane lei”, a anunțat deputatul PNL, Diana Morar.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Învan Bogdan

22.06.2026

Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...

Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea

Diana - Romsilva

22.06.2026

E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...

Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea

ecologistul

22.06.2026

No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !

Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș

Versace Horea

22.06.2026

Capitala a ceeee???? A modei ??? Să mori de râs nu alta, Turnu Dogarilor și doage gen Botezatu, Lazania așa zice el că e capitala modei

Bistrița va fi capitala modei, cu Cătălin Botezatu și 25 de designeri internaționali

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing