Diana Morar, reacție despre criza din coaliție: “Nu îmi doresc o alianță cu PSD”
“În calitate de deputat PNL de Bistrița-Năsăud, nu îmi doresc o alianță cu PSD pentru obținerea unei majorități parlamentare. Acest compromis major ar duce la costuri mult prea mari pentru români. Criza politică actuală declanșată de ”echipa câștigătoare” riscă să arunce România în brațele stângii populiste dacă ne lăsăm pradă ambițiilor unui om care vrea […]
în 08.09.2021 ora 15:52:34 Radu a scris:
Lasă un răspuns
Motto:
“Nimeni pace nu-ţi dă dacă
Ai nevoie de dădacă.
Dragul meu, de-aceea zic
Că scriind sudalme
Calme
Nu poţi câştiga nimic.”
(George Topârceanu – Scrisoare)
In perioada premergătoare congresului PNL, asa-numita ”echipă câștigătoare” din jurul lui Florin Cîţu s-a extrem de vehementă atacând atât pe sustinătorii lui Ludovic Orban cât si pe partenerii din coalitia de guvernare. Această luptă surdă si absurdă a determinat o ruptură in interiorul PNL prin aparitia de “bisericute” dar cel mai grav este ruperea coalitiei de guvernare. Este clar că gruparea din jurul premierului nu intelege regulile elementare ale unei coalitii. Spre exemplu, Rareş Bogdan l-a criticat fără temei pe Ministerul USR al Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, susținând că cel mai bun titular pentru funcţia de ministru ar fi fost Marcel Boloş, din partea PNL. De asemenea, Emil Boc era supărat, nevoie mare, din cauza numirii unui prefect al UDMR in judetul Cluj. Ori ceea ce nu întrleg cei din tabăra lui Cîţu este că într-o coalitie de guvernare nu-i posibil ca un singur partid să detină toate portofoliile importante sau toate prefecturile de interes. Si exemplele ar putea continua.
De cealalta parte, Ludovic Orban a militat pentru o guvernare care să coaguleze toate forţele politice parlamentare de dreapta, in jurul PNL. Acest guvern trebuie să se adreseze majorității populației, nu unui grup restrâns modernist. El a sustinut mereu că oamenii aşteaptă din partea PNL să se concentreze pe buna guvernare, să vină cu rezultate, care înseamnă, de fapt, creşterea veniturilor cetăţenilor, creşterea calităţii vieţii, creşterea calităţii serviciilor publice, realizarea obiectivelor de infrastructură şi realizarea principalelor reforme cu care s-au angajat prin programul de guvernare să le ducă la bun sfârşit. De asemenea Ludovic Orban a făcut apel să înceteze atacurile reciproce din interiorul PNL. Din păcate, “echipa câștigătoare” a reusit performanta să producă o ruptură in PNL si să destrame coalitia de guvernare, devenind cu adevărat câștigătoare pentru PSD.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII