Centrul comunitar “Lumea invizibilă” s-a deschis la Bistrița. Prefectul și primarul Bistriței, la eveniment (FOTO)

Centrul comunitar “Lumea invizibilă”, dedicat persoanelor cu dizabilități, și-a deschis, azi, porțile, cu acces din curtea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială. “Datorită eforturilor reunite a trei asociații (de scleroză multiplă, Anisia și OM – Orașul Mariei) și cu sprijin financiar nerambursabil din partea Primăriei municipiului, pe o suprafață construită de circa 150 […]

Centrul comunitar “Lumea invizibilă”, dedicat persoanelor cu dizabilități, și-a deschis, azi, porțile, cu acces din curtea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială.
 
“Datorită eforturilor reunite a trei asociații (de scleroză multiplă, Anisia și OM – Orașul Mariei) și cu sprijin financiar nerambursabil din partea Primăriei municipiului, pe o suprafață construită de circa 150 de metri pătrați au fost amenajate o sală de sport, o sală de masaj și una de socializare, reușindu-se și accesibilizarea spațiului în zona de baie. Centrul de aici va susține un stil de viață sănătos prin mișcare, dar și activități de promovare a incluziunii sociale, informare și consiliere psihologică”, a transmis primarul Bistriței, Ioan Turc, prezent la eveniment.
 
“M-am bucurat să o văd la acest eveniment pe d-na Cristina Bungărdean, arhitect în Primăria Bistrița și promotor al proiectului. Felicitări pentru implicare reprezentanților asociațiilor partenere, cu asigurări că le vom fi alături în orice demers menit să ajute persoanele cu nevoi speciale!”, a transmis Turc.
 

“Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități a fost marcată prin inaugurarea unui centru unic la noi în județ – ”Lumea invizibilă”, proiect realizat de ASOCIAȚIA ANISIA, în colaborare cu Asociația OM și Asociația de Sclertoză Multiplă Bistrița-Năsăud. Centrul este situat în curtea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Bistrița-Năsăud, iar cei care îi trec pragul pot beneficia de ședințe de masaj, kinetoterapie, terapie cu un medic psiholog, totul fiind realizat cu ajutorul voluntarilor (chiar și amenajarea spațiului s-a făcut pe bază de voluntariat).

Voluntarii sunt un exemplu pentru comunitatea noastră. Cred că așa trebuie să dăruim cu toții. Acesta este mesajul pe care ar trebui să îl înțelegem și să îl transmitem mai departe”,  a transmis prefectul Stelian Dolha.
 

COMENTARII

Io

în 03.12.2021 ora 15:52:04 Ion a scris:

Lasă un răspuns

Vai… întâmplător ți ai dat seama că d-na Bungardean lipsește de la serviciu??? Dute că mințiți de îngheață apele… probabil de aceea au primit ajutor din partea primarului că altfel nu prea vă implicați când este vorba de aceste persoane


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing