Biserica din satul Lunca a fost resfințită de ÎPS Andrei (FOTO)
Eveniment important astăzi în satul Lunca, din comuna Șieuț. Biserica Ortodoxă a fost resfințită de un sobor de preoți, în frunte cu Mitropolitul Andrei. La eveniment au participat primarul comunei Șieuț – Mihai Ivan, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, președintele PMP Bistrița-Năsăud – Ionuț Simionca, Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură. […]
Eveniment important astăzi în satul Lunca, din comuna Șieuț. Biserica Ortodoxă a fost resfințită de un sobor de preoți, în frunte cu Mitropolitul Andrei. La eveniment au participat primarul comunei Șieuț – Mihai Ivan, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, președintele PMP Bistrița-Năsăud – Ionuț Simionca, Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură.
Cu ocazia acestui eveniment, primarul Mihai Ivan a primit ordinul “Mihai Vodă” din partea Mitropolitului Andrei, iar părintele Grigore Marga a primit distincția de Iconom Stavrofor cu dreptul de a purta cruce.
“A fost o duminică binecuvântată de Dumnezeu, în care am fost împreună, la un eveniment de o importanță deosebită pentru comunitatea noastră. Sfânta biserică din satul Lunca a fost resfințită, cu binecuvântarea Mitropolitului Andrei, care s-a aflat din nou în mijlocul nostru. Cu o istorie de peste 700 de ani, satul Lunca are una dintre cele mai frumoase biserici, realizată prin strădania preotului paroh Grigore Simion Marga și prin jertfernicia credincioșilor din parohie”, a transmis primarul Mihai Ivan.
“Le mulțumesc oaspeților care astăzi au fost alături de noi: domnului Emil Radu Moldovan – președintele Consiliului Județean, domnului Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură și domnului Ionuț Simionca – președinte PMP Bistrița-Năsăud. Vă mulțumesc dumneavoastră, credincioșilor, care, astăzi, ați fost prezenți în număr mare la evenimentul din satul nostru. Mă onorează Ordinul “Mihai Vodă”, pe care l-am primit astăzi din partea ÎPS Andrei și vă asigur că vom face, și de acum înainte, tot ce ne stă în putință pentru a sprijini lăcașele de cult, care ne adună pe toți în credință”, a transmis Mihai Ivan.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
Geanina
23.06.2026Acest Pinocchio impostor a fost cu Veștea la AUR pe ușa din spate să „ negocieze” , la fel maestrul Câmpeanu - noneducație plagiator. Bogdane taică, mare rumeguș ești !
la articolul Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"
Jenel
23.06.2026Sigur! Categoric! Atat doar ca ce crezi tu nu are nicio importanta pentru nimeni... Gunoaie ordinare! Ati bagat tara in sant doar ca sa puteti fura in continuare!
la articolul Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"
Sergiu
23.06.2026Ipocrit și impostor acest Ivan, mare bandit, el „se declară optimist”, el „crede foarte tare” ... Cine dă două cepe degerate pe ce crezi matale, melteanule?
la articolul Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"
COMENTARII