Biserica din satul Lunca a fost resfințită de ÎPS Andrei (FOTO)
Eveniment important astăzi în satul Lunca, din comuna Șieuț. Biserica Ortodoxă a fost resfințită de un sobor de preoți, în frunte cu Mitropolitul Andrei. La eveniment au participat primarul comunei Șieuț – Mihai Ivan, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, președintele PMP Bistrița-Năsăud – Ionuț Simionca, Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură. […]
Eveniment important astăzi în satul Lunca, din comuna Șieuț. Biserica Ortodoxă a fost resfințită de un sobor de preoți, în frunte cu Mitropolitul Andrei. La eveniment au participat primarul comunei Șieuț – Mihai Ivan, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, președintele PMP Bistrița-Năsăud – Ionuț Simionca, Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură.
Cu ocazia acestui eveniment, primarul Mihai Ivan a primit ordinul “Mihai Vodă” din partea Mitropolitului Andrei, iar părintele Grigore Marga a primit distincția de Iconom Stavrofor cu dreptul de a purta cruce.
“A fost o duminică binecuvântată de Dumnezeu, în care am fost împreună, la un eveniment de o importanță deosebită pentru comunitatea noastră. Sfânta biserică din satul Lunca a fost resfințită, cu binecuvântarea Mitropolitului Andrei, care s-a aflat din nou în mijlocul nostru. Cu o istorie de peste 700 de ani, satul Lunca are una dintre cele mai frumoase biserici, realizată prin strădania preotului paroh Grigore Simion Marga și prin jertfernicia credincioșilor din parohie”, a transmis primarul Mihai Ivan.
“Le mulțumesc oaspeților care astăzi au fost alături de noi: domnului Emil Radu Moldovan – președintele Consiliului Județean, domnului Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură și domnului Ionuț Simionca – președinte PMP Bistrița-Năsăud. Vă mulțumesc dumneavoastră, credincioșilor, care, astăzi, ați fost prezenți în număr mare la evenimentul din satul nostru. Mă onorează Ordinul “Mihai Vodă”, pe care l-am primit astăzi din partea ÎPS Andrei și vă asigur că vom face, și de acum înainte, tot ce ne stă în putință pentru a sprijini lăcașele de cult, care ne adună pe toți în credință”, a transmis Mihai Ivan.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Învan Bogdan
22.06.2026Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
Diana - Romsilva
22.06.2026E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
ecologistul
22.06.2026No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !
la articolul Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș
Versace Horea
22.06.2026Capitala a ceeee???? A modei ??? Să mori de râs nu alta, Turnu Dogarilor și doage gen Botezatu, Lazania așa zice el că e capitala modei
la articolul Bistrița va fi capitala modei, cu Cătălin Botezatu și 25 de designeri internaționali
COMENTARII