Biserica din satul Lunca a fost resfințită de ÎPS Andrei (FOTO)
Eveniment important astăzi în satul Lunca, din comuna Șieuț. Biserica Ortodoxă a fost resfințită de un sobor de preoți, în frunte cu Mitropolitul Andrei. La eveniment au participat primarul comunei Șieuț – Mihai Ivan, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, președintele PMP Bistrița-Năsăud – Ionuț Simionca, Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură. […]
Eveniment important astăzi în satul Lunca, din comuna Șieuț. Biserica Ortodoxă a fost resfințită de un sobor de preoți, în frunte cu Mitropolitul Andrei. La eveniment au participat primarul comunei Șieuț – Mihai Ivan, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, președintele PMP Bistrița-Năsăud – Ionuț Simionca, Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură.
Cu ocazia acestui eveniment, primarul Mihai Ivan a primit ordinul “Mihai Vodă” din partea Mitropolitului Andrei, iar părintele Grigore Marga a primit distincția de Iconom Stavrofor cu dreptul de a purta cruce.
“A fost o duminică binecuvântată de Dumnezeu, în care am fost împreună, la un eveniment de o importanță deosebită pentru comunitatea noastră. Sfânta biserică din satul Lunca a fost resfințită, cu binecuvântarea Mitropolitului Andrei, care s-a aflat din nou în mijlocul nostru. Cu o istorie de peste 700 de ani, satul Lunca are una dintre cele mai frumoase biserici, realizată prin strădania preotului paroh Grigore Simion Marga și prin jertfernicia credincioșilor din parohie”, a transmis primarul Mihai Ivan.
“Le mulțumesc oaspeților care astăzi au fost alături de noi: domnului Emil Radu Moldovan – președintele Consiliului Județean, domnului Alexandru Pugna – directorul Centrului Județean pentru Cultură și domnului Ionuț Simionca – președinte PMP Bistrița-Năsăud. Vă mulțumesc dumneavoastră, credincioșilor, care, astăzi, ați fost prezenți în număr mare la evenimentul din satul nostru. Mă onorează Ordinul “Mihai Vodă”, pe care l-am primit astăzi din partea ÎPS Andrei și vă asigur că vom face, și de acum înainte, tot ce ne stă în putință pentru a sprijini lăcașele de cult, care ne adună pe toți în credință”, a transmis Mihai Ivan.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII